DLACZEGO DEMOKRACJA? – SPOTKANIE Z JOLANTĄ I ALEKSANDREM KWAŚNIEWSKIMI W PABIANICACH - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
27351
post-template-default,single,single-post,postid-27351,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

DLACZEGO DEMOKRACJA? – SPOTKANIE Z JOLANTĄ I ALEKSANDREM KWAŚNIEWSKIMI W PABIANICACH

Pabianicka Grupa Lokalna Komitetu Obrony Demokracji zaprosiła mieszkańców nie tylko swojego miasta na spotkanie wyjątkowe. Gośćmi spotkania było małżeństwo, którego rola w historii kształtowania demokracji w Polsce jest nie do przecenienia: Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy. Prezydencka para ze swadą opowiadała o czasie spędzonym w Pałacu Prezydenckim, ale nie tylko. Prowadzący spotkanie Ewa Stompor-Nowicka i Janusz Nagiecki zapraszali do wypowiedzi zadając pytania o tworzenie się ustroju demokratycznego w Polsce, o roli i prawach kobiet, poprosili o komentarz do aktualnej sytuacji Polsce i wiele innych.

Aleksander Kwaśniewski pełnił urząd Prezydencki w czasach głębokich przemian politycznych w ojczyźnie. Był barwną postacią polskiej sceny politycznej, przez jednych chwalony, a innych głęboko krytykowany. Ratyfikował akcesję Polski do Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego (NATO), na szczycie Unii Europejskiej w Atenach, podczas którego doszło do podpisania traktatu akcesyjnego stał na czele polskiej delegacji państwowej –traktat podpisali premier Leszek Miller, Włodzimierz Cimoszewicz i DanutaHübner, pracował w zespole przygotowującym projekt Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Znaczących wydarzeń w czasie prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego było znacznie więcej. To on w czasie 60. rocznicy pogromu w Jedwabnem, 10 lipca 2001 roku w obecności ambasadora Izraela Szewacha Weissa, przeprosił oficjalnie „w imieniu swoim i tych Polaków, których sumienie jest poruszone tamtą zbrodnią” oddając jednocześnie hołd pomordowanym. Spotkało się to z gorącą akceptacją szerokiego grona Polaków, ale i władz Izraela i wielu innych państw, dając jednocześnie powód do bezpardonowej krytyki ze strony środowisk ultraprawicowych i innych, które nie poczuwały się w obowiązku do przepraszania.

Jolanta Kwaśniewska, pierwsza dama RP w latach 1995 – 2005, zwróciła uwagę na fakt, że w organizującym się na nowo państwie nie było tradycji roli pierwszej damy i – nie chcąc być wyłącznie „ozdobą” Prezydenta – stanęła przed zadaniem kształtowania tej nieformalnej funkcji. Od podstaw tworzyła biuro pierwszej damy, do którego prośby o pomoc i wsparcie słały prywatne osoby, fundacje, stowarzyszenia i inne ruchy społeczne. Doświadczenia nabyte w tych działaniach zaowocowały powołaniem przez Prezydentową fundacji „Porozumienie bez barier”. O tym między innymi Pani Jolanta Kwaśniewska opowiadała zebranym. Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) przeprowadził w 2020 roku sondaż, w którym Jolanta Kwaśniewska uznana została za „najlepszą pierwszą damę”, uzyskując 48,1% wskazań.

Spotkania organizowane w Pabianicach, w ramach Latającego Uniwersytetu Demokracji, to jakość sama w sobie. Głównym pomysłodawcą spotkań i motorem napędowym jest Janusz Nagiecki, którego zdaje się nie ograniczać wyobraźnia przy poszukiwaniu postaci, które chciałby zaprosić do swojego miasta. Energią zaś zaraża każdego, którego prosi o pomoc w organizacji wydarzenia. I nie ma tu oczywiście znaczenia, czy to mieszkańcy Pabianic, czy nie. Istotna jest sprawa, cel organizowania takich i podobnych spotkań, dlatego Januszowi nikt odmówić pomocy nie potrafi.

Nie ma sensu szczegółowo opisywać przebiegu spotkania. Wciąż można sięgnąć do zapisu filmowego poniżej do czego serdecznie Państwa zapraszamy. Warto zobaczyć i posłuchać.
_Mirek Michalski

O SPOTKANIU W MEDIACH:

Zdjęcia: Michał Stolarski