Demokracja na czarną godzinę - wykład prof. Wojciecha Sadurskiego - Gdańsk 23.03.2023 - ASO - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
29892
post-template-default,single,single-post,postid-29892,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Demokracja na czarną godzinę – wykład prof. Wojciecha Sadurskiego – Gdańsk 23.03.2023 – ASO

Kolejny wykład czwartego semestru Akademii Społeczeństwa Otwartego prof. Wojciech Sadurski – Demokracja na czarną godzinę w sali Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku, wygłoszony przez zaproszonego przez pomorski region Komitetu Obrony Demokracji i ASO profesora wielu uniwersytetów na świecie, komentatora politycznego #WojciechaSadurskiego prowadził członek Zarządu Regionu pomorskiego #KOD #MirosławPrzylipiak.
Sala ratusza wypełniona była po brzegi słuchaczami, między innymi Prezydent Miasta Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz, europosłankę Magdalenę Adamowicz, Dariusza Filara i profesora Jerzego Zajadło. Spotkanie otworzyła #EwaTopór_Nawarecka, przewodnicząca regionu pomorskiego.
Wykład oparty na dwóch ostatnich książkach profesora „Demokracja na czarną godzinę” i „A pandemic of populists”, rozwijał poglądy profesora na temat populizmu autorytarnego. Profesor określił, że to, co obecnie w Polsce się dzieje czyli katastrofalne staczanie się polskiej demokracji w kierunku autorytaryzmu, nie jest wyjątkiem w skali światowej. Na całym świecie zauważa się postępującą erozję demokracji. W Polsce, o wygraniu populizmu zadecydowały trzy czynniki: – anty-elitaryzm jak wymiana elit, ksenofobia czyli niechęć do obcych i anty-modernizm czyli nawiązanie do starych hierarchii w rodzinach i społeczeństwie.
W dalszej części wykładu poruszył sprawę wydrążania z funkcji instytucji jak TK, SN i KRS, przez autiorytarystów. Dalej profesor rozważał, czy w Polsce jest faszyzm, czy jednak nie, oraz o roli wszechobecnego kłamstwa. Wykład zakończył rozważaniami, jak pokonać populistów i jakie trzeba spełnić warunki, aby zwyciężyła demokracja. Jednoznaczną odpowiedzią była frekwencja, silna koalicja – #jednalista i dobry program, za Europą oraz biorący pod uwagę przyczyny, które pozwoliły wygrać populistom. Po wykładzie słuchacze zadawali pytania.
Zachęcamy do wysłuchania wykładu znamienitego profesora nauk prawnych, znawcy prawa i nauk o polityce, który stanowczo wypowiada się i publikuje prace broniące polską demokrację.
Link do wykładu na żywo https://youtu.be/e7z3TgWDy1U
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.