Czarny protest - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
11065
post-template-default,single,single-post,postid-11065,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Czarny protest

Ustawą o Trybunale Konstytucyjnym, swojego autorstwa, PiS rujnuje wszelkie zasady działania Trybunału Konstytucyjnego, a przede wszystkim jego niezawisłość i niezależność.
Trybunał nic już nie będzie mógł, prezydent – wszystko. Będzie mógł wybrać na prezesa i wiceprezesa Trybunału sędziego, który dostanie np. tylko dwa głosy spośród 15 głosujących członków TK. Będzie mógł decydować o tym, czy do rozpatrzenia zaskarżonych przepisów potrzebny jest pełny skład oraz zwalniać z obowiązku rozpatrywania spraw według daty wpłynięcia sprawy. Będzie też mógł unieważnić decyzję Zgromadzenia Ogólnego TK o wydaleniu sędziego.
Do kompletu mamy i inne przepisy: zaledwie czterech na piętnastu sędziów będzie mogło zablokować każdą sprawę i doprowadzić do jej umorzenia. Kolejną osobą, która będzie mogła sparaliżować prace Trybunału będzie Prokurator Generalny. Będzie mógł nie przychodzić na rozprawy bez żadnego usprawiedliwienia i rozprawę trzeba będzie odraczać. Będzie mógł wyjść w trakcie i też trzeba będzie ją odraczać. Krótko mówiąc, jeśli Zbigniew Ziobro nie będzie chciał dyskutować o ewentualnie zaskarżonej ustawie o inwigilacji, to po prostu nie przyjdzie i sprawa nie ruszy z miejsca. Tak jak nie ruszy jakakolwiek inna zablokowana nieobecnością Prokuratora Generalnego lub przesuwana w kolejce do rozpatrzenia decyzją Prezydenta.
Stanowczo się temu sprzeciwiamy!!! Niezależny Trybunał Konstytucyjny to jedyna droga obrony przed prawem niesprawiedliwym, niekonstytucyjnym, niedemokratycznym!
Sejm ma ten PiS-owski projekt przegłosować na najbliższym posiedzeniu, które zaczyna się 5 lipca. Bądźmy tego dnia pod Sejmem, bądźmy w każdym mieście. Pokażmy, że ten projekt to zaklejanie ust demokracji, która już nie będzie miała gdzie się bronić!
Bądźmy razem we wtorek 5 lipca 2016 r. o g. 17.00 w Warszawie pod Sejmem!
Protesty odbędą się też w innych miastach:
Białystok – Rynek Kościuszki od strony Muzeum
Kielce – pod pomnikiem Sienkiewicza, ul. Sienkiewicza
Kraków – Rynek Główny
Łódź – Plac Wolności
Gdańsk – Brama Zielona, Długi Targ 24
Wrocław – Plac Solny
Berlin – Unter den Linden 78