Centra Integracji Cudzoziemców w Małopolsce

Centra Integracji Cudzoziemców potrzebne Małopolsce!
Marszałek Małopolski z PiS rezygnuje z Centrów Integracji Cudzoziemców. To „polityczna gra w kampanii”.
Małopolski oddział Komitetu Obrony Demokracji z zaskoczeniem przyjął publiczną deklarację marszałka województwa małopolskiego Łukasza Smółki, że Małopolska nie przystąpi do programu MSWiA dotyczącego Centrów Integracji Cudzoziemców. Decyzja ta została podjęta bez konsultacji z organizacjami społecznymi ani z samorządami, w tym z Miastem Kraków, które miało kluczową rolę w planowanych działaniach integracyjnych.
Wspólnie z kilkunastoma organizacjami i fundacjami działającymi na rzecz uchodźców i integracji społecznej wystosowaliśmy do marszałka apel o publiczne wyjaśnienia, propozycję zorganizowania spotkania oraz wezwanie do przywrócenia dialogu i współpracy.
Wysłaliśmy także oficjalny wniosek o dostęp do informacji publicznej. Niestety, mimo upływu czasu, nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.
– To działanie stricte polityczne, ustawione pod hejt na migrantów, który jest promowany przez część kandydatów na prezydenta – komentuje sprawę Grzegorz Górski, przewodniczący małopolskiego KOD.
Oczekujemy natychmiastowego dialogu ze strony władz województwa. Integracja to nie kwestia politycznych kalkulacji, ale konkretna praca i wsparcie tysięcy osób, które już dziś są częścią naszych społeczności.
25 kwietnia przed Urzędem Marszałkowskim w Krakowie wspólnie z posłanką Darią Gosek-Popiołek, Ryszardem Śmiałkiem, Wicewojewodą Małopolski, pełnomocniczką wojewody ds. równego traktowania Moniką Frenkiel, przedstawicielami Klubu Ukraińskiego w Krakowie – Fundacja Zustricz i Stowarzyszenia Interkulturalni PL wyraziliśmy stanowczy sprzeciw wobec decyzji marszałka Smółki o rezygnacji z utworzenia Centrów Integracji Cudzoziemców w Małopolsce.
W imieniu Komitet Obrony Demokracji głos zabrał Grzegorz Artur Górski:
To decyzja niezrozumiała i szkodliwa – nie tylko dla osób migrujących, ale dla całej naszej wspólnoty. W czasie, gdy integracja i wzajemne zrozumienie są kluczowe, władze województwa odrzucają unijne środki i zamykają się na dialog.
– Każdy ma prawo dogadać się ze swoim sąsiadem, kierowcą taksówki, fryzjerką czy urzędnikiem – mówił nasz przewodniczący Grzegorz Górski. – Dziś to organizacje pozarządowe biorą na siebie ciężar integracji. Odrzucenie środków, które mogłyby wspierać te działania instytucjonalnie, to marnotrawstwo. Domagamy się dialogu i zmiany tej decyzji.
Złożyliśmy w imieniu wszystkich obecnych zapowiedź oficjalnej skargi do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Sejmiku Województwa Małopolskiego.
Nie odpuścimy tej sprawy. Działamy dalej!