Cafe Demokracja - Wykład profesora Wojciecha Sadurskiego - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
31192
post-template-default,single,single-post,postid-31192,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Cafe Demokracja – Wykład profesora Wojciecha Sadurskiego

28 lipca w ramach spotkań Cafe Demokracja wysłuchaliśmy wykładu profesora Wojciecha Sadurskiego: „Populizm autorytarny jako zagrożenie dla demokracji liberalnej, w Polsce i na świecie.” Profesor jest wybitnym prawnikiem, filozofem, politologiem, konstytucjonalistą, profesorem Wydziału Prawa Uniwersytetu w Sydney i Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także aktywnym przyjacielem demokratów.

Wykład był oparty na książkach profesora: „A pandemic of populists” (Cambridge University Press 2022) oraz „Demokracja na czarną godzinę” (Austeria 2022)

Po przybliżeniu pojęć demokracji nieliberalnej, populistycznego autorytaryzmu, rozważań o rodzajach i źródłach populizmu przyszedł czas na analizę tegoż zjawiska w polskim wydaniu. Według profesora jego główne cechy to anty-elitaryzm, ksenofobia i anty-modernizm. Dobitnie objaśnił stopniową drogę do populistycznego autorytaryzmu w naszym kraju przy pogłębiającej się polaryzacji. Potem długo rozmawialiśmy o przyszłości, roli kłamstwa, faszystowskiej narracji, a przede wszystkim o warunkach zwycięstwa demokratów. Profesor kilkakrotnie podkreślał jak bardzo ceni działalność Komitetu Obrony Demokracji, i że czuje się naszym przyjacielem.

Tego fascynującego i ważnego wykładu można wysłuchać: https://fb.watch/m9Nuh0kNde/

tekst Kinga Łozińska, zdjęcia Bożena Misiak-Sołtysik