Bruksela 9.11 - Europejska Nagroda Obywatelska 2021 - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
25368
post-template-default,single,single-post,postid-25368,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Bruksela 9.11 – Europejska Nagroda Obywatelska 2021

Polskim laureatem nagrody European Citizen`s Prize za rok 2021 został projekt „Obrona godności i niezawisłości sędziów walczących o niezależność sądów w Polsce”

zgłoszony przez KOD, a nominowany przez europosłankę Elżbietę Łukacijewską. Ceremonia wręczenia nagrody w Polsce odbyła się 22 października w Rzeszowie (więcej TUTAJ), a uroczystość finałowa 9 listopada w Brukseli.

Europejska Nagroda Obywatelska przyznawana jest przez Parlament UE za:

  • działalność na rzecz lepszego zrozumienia i integracji między obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej
  • działalność na rzecz ułatwiania współpracy ponadnarodowej w Unii Europejskiej
  • działalność odzwierciedlającą wartości zawarte Karcie praw podstawowych Unii Europejskiej

Nagrodę z rąk wiceprzewodniczącej PE Dity Charanzovej odebrał Jakub Karyś (przewodniczący KOD) oraz reprezentacja Zarządu Głównego KOD: Łukasz Szopa i Magdalena Bielska. Poza udziałem w uroczystości odbyły się także krótkie spotkania z laureatami Citizen`s Prize reprezentującymi organizacje z innych krajów oraz europarlamentarzystami, na temat możliwości wspólnych działań i projektów.

Jakub Karyś, relacjonuje: „dzisiaj miałem ten niewątpliwy, wielki zaszczyt odbierać razem z przyjaciółmi Obywatelską Nagrodę Europejską nie tylko dla Komitetu Obrony Demokracji, ale przecież dla wszystkich, którzy w obronie godności i niezawisłości sędziów stają. I czas się na chwilę zatrzymał.

Pomyślałem o tych tysiącach ludzi w każdym najmniejszym nawet miasteczku, w każdym miejscu, gdzie jest cholernie trudno, w deszczu, śniegu i mrozie pod sądami w całej Polsce. Pomyślałem o sędziach, którzy trwają na posterunku właśnie przede wszystkim dzięki temu wsparciu. Pomyślałem wreszcie o tych wszystkich, którzy to organizują, którzy swoim uporem, wiedzą i doświadczeniem prowadzą do celu jakim jest ocalenie godności i niezawisłości sędziów walczących o niezależność sądów w Polsce.

Aż wreszcie usłyszałem ten ogromny aplauz, szczere ciepłe słowa wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego Dity Charanzowej – „bardzo Wam dziękuję za to, co robicie” i zdałem sobie sprawę, że to ciągłe, bezustanne dawanie świadectwa własnej niezłomności wobec obłudy i fałszu autorytarnej władzy jest istotą rzeczy, i że to jest cholernie w Europie widoczne – każdy protest, każde zorganizowane spotkanie, każda nasza aktywność, która do celu prowadzi.

Jest takie piękne, choć nieprzetłumaczalne angielskie słowo „integrity”, które mówi o praktykowaniu bycia uczciwym i wykazywaniu się konsekwentnym i bezkompromisowym przestrzeganiem ważnych zasad i wartości. I to chyba o to właśnie chodzi, żeby uczciwość praktykować.

Więc kiedy łzy wzruszenia ciekły mi po policzkach w sali plenarnej Parlamentu Europejskiego pomyślałem, że oto stoję tutaj w imieniu tysięcy fantastycznych ludzi i to jest wielka odpowiedzialność, i strasznie trudna droga – od dziś jeszcze trudniejsza, jeszcze bardziej wymagająca, jeszcze bardziej potrzebna. Więc nie ma się co mazać, tylko trzeba zakasać rękawy tak, by ta kolejna – trzecia już nagroda – została przyznana za „wygraną walkę w obronie demokracji w Polsce i Europie.”

Czego wszystkim nam serdecznie życzę, dziękując za to co robicie. Wielki, wielki szacunek, bo jak się właśnie przekonaliśmy – to widać.

Gratulacje dla wszystkich”!

(Owacje dla projektu organizacji z Litwy, wspierającego Białorusinów)