Apel w sprawie pomocy uchodźcom z Ukrainy - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
27115
post-template-default,single,single-post,postid-27115,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Apel w sprawie pomocy uchodźcom z Ukrainy

Jako organizacja, której członkowie i członkinie angażują się czynnie w pomoc uchodźcom z Ukrainy, wyrażamy zaniepokojenie decyzją rządu o zakończeniu 25 czerwca 2022 pomocy finansowej dla osób goszczących w swoich domach uciekających przed wojną.

Uzasadnienie ministra Pawła Szefernakera, że osoby te zdążyły się już usamodzielnić, uznajemy za nieporozumienie. To w przeważającej liczbie uchodźczynie z dziećmi, które nie mają możliwości znalezienia i podjęcia zatrudnienia, umożliwiającego im opłacenie zamieszkania i utrzymania rodziny. Są to nierzadko osoby wymagające opieki psychologicznej, nie znające języka polskiego, które nie będą mogły potwierdzić swoich kwalifikacji zawodowych.

Apelujemy o

  • wydłużenie pomocy dla osób fizycznych goszczących uchodźców wojennych z Ukrainy,
  • utworzenie transparentnego systemu wsparcia finansowego organizacji społecznych zaangażowanych w pomoc uchodźcom,
  • zagwarantowania dodatkowych środków finansowych na potrzeby szkół prowadzonych przez samorządy gminne i powiatowe, które pozwolą na pokrycie kosztów związanych z nauką uczniów od września 2022 roku.

Komisja Europejska wskazała możliwości pozyskania unijnych środków na potrzeby związane z napływem uchodźców, jak niewykorzystane środki z polityki spójności, czy programu REACT-EU.

Obawiamy się, że brak wsparcia finansowego dla pomagających osób fizycznych będzie skutkował dyslokacją ludzi, brakiem ciągłości nauki przez dzieci w szkołach, w których zaczęły się adaptować.

 

Zarząd Główny Komitetu Obrony Demokracji

10.06.2022 Warszawa