Apel o powszechny udział w wyborach prezydenckich - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
21764
post-template-default,single,single-post,postid-21764,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Apel o powszechny udział w wyborach prezydenckich

Apel Komitetu Obrony Demokracji o powszechny udział w wyborach prezydenckich 28 czerwca 2020.

Komitet Obrony Demokracji wzywał do bojkotu wyborów 10 maja, jako łamiących konstytucyjne zasady równości, powszechności i tajności. Wybory powinny były zostać odsunięte na bezpieczny i przewidziany prawem termin z powodu wprowadzenia stanu klęski żywiołowej, o co wraz z kilkudziesięcioma organizacjami apelowaliśmy. Działania rządu doprowadziły jednak do chaosu prawnego i zagrożenia dla demokratycznych procedur, a wybory nie odbyły się bez podania przyczyn i jakichkolwiek formalnych wyjaśnień.

Wybory 28 czerwca będą obciążone wadami prawnymi, nie będą zgodnie z Konstytucją równe, nie wiemy też, czy nie pojawią się kolejne ingerencje i zmiany w kodeksie wyborczym pod pretekstem trudnej sytuacji epidemicznej. Mimo to uważamy, że te wybory mogą stać się początkiem przywracania praworządności w naszym kraju. Tylko my – obywatele możemy wspólnie w tych wyborach przywrócić ład konstytucyjny w Polsce.

Apelujemy do wszystkich obywatelek i obywateli o masowy udział w wyborach prezydenckich 28 czerwca 2020, ponieważ będą to wybory przełomowe dla przyszłości Polski i mogą zadecydować o przerwaniu procesu niszczenia ustroju naszego państwa, odbudowie demokratycznych standardów i zatrzymaniu kryzysu konstytucyjnego.

Zachęcamy także wszystkich do dołączenia do Obywatelskiej Kontroli Wyborów w roli obserwatorów społecznych. Obserwacja i pilnowanie prawidłowości procesu wyborczego są niezwykle ważne, wobec wprowadzenia zmian w kodeksie wyborczym i możliwych nieprawidłowości.