Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy
Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy to program, za sprawą którego w naszym stowarzyszeniu zadziało się wiele dobrego. Dzięki grantom z tego źródła zrealizowaliśmy projekt „Manifestacje.pl”, otrzymaliśmy dotację instytucjonalną, wzięliśmy udział w wyjazdach studyjnych do Słowenii, Estonii, Bukaresztu, Norwegii i na Węgry. Uczestniczyliśmy w wielu konferencjach, spotkaniach sieciujących, warsztatach, webinarach. Łącznie w latach 2021-2024 bezpośrednio na konto naszego stowarzyszenia wpłynęły środki w wysokości 182 218 EUR oraz 28 200 zł, które masywnie wzmocniły nasze możliwości działania.
Tydzień temu 16 października br. w kinie Muranów odbyła się konferencja podsumowująca program. Wydarzenie uświetnili:
👉Øystein Bø – Ambasador Królestwa Norwegii w Polsce,
👉Jan Hernik – przedstawiciel Ambasady Islandii,
👉Hjörtur Sverrisson – dyrektor Sekcji Funduszy i Spraw Horyzontalnych w Biurze Mechanizmów Finansowych w Brukseli,
👉Ingrid Schulerud – przedstawicielka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Królestwa Norwegii odpowiedzialna za Fundusze Norweskie
Swoje wystąpienia mieli przedstawiciele operatorów krajowych programu:
👉Ewa Kulik-Bielińska – Fundacja im. Stefana Batorego
👉Jakub Wygnański – Fundacja Stocznia
👉Lidia Kuczmierowska – Fundacja Akademia Organizacji Obywatelskich
Hjörtur Sverrisson, dyrektor Sekcji Funduszy i Spraw Horyzontalnych w Biurze Mechanizmów Finansowych w Brukseli, podczas swojego wystąpienia przekazał informację o tym, że Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Unia Europejska podpisały umowę rozpoczynającą nowy okres (od 2024 do 2028 roku) finansowania Funduszy EOG i Funduszy Norweskich. W latach 2021–2028 Norwegia, Islandia i Liechtenstein przekażą 3,2 mld euro 15 państwom członkowskim UE na wzmocnienie spójności w Europie.
Podstawowym celem programu Funduszy Norweskich i EOG jest zmniejszenie różnic społecznych i gospodarczych w Europie oraz zacieśnienie współpracy między Islandią, Liechtensteinem i Norwegią a państwami beneficjentami. Trzy główne cele, na które trafią fundusze w nowym okresie finansowania to:
👉zielona transformacja Europy,
👉demokracja, państwo prawa i prawa człowieka,
👉włączenie społeczne i odporność.
Podczas spotkania oraz w kuluarach toczyły się rozmowy o tym, jak organizacje społeczne odpowiadały na kryzysy, szanse i wyzwania, które pojawiły się w ostatnich pięciu latach, jakie zmiany zaszły w sposobie prowadzenia przez nie działań. Zastanawiano się nad rolą i kierunkiem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce w obliczu wyzwań i problemów, z którymi przyjdzie się nam mierzyć.
Jeden z gości wydarzenia powiedział „Jesteście po to, aby wskazywać urzędnikom państwowym właściwą drogę”. Warto o tym pamiętać w chwilach zwątpienia w sens naszej roboty. Przykłady na to, że nawet niewielkie działania przynoszą wielką wartość, znaleźć można w filmie dokumentalnym „Małe duże sprawy” w reżyserii Julii Pełki i Pauliny Skibińskiej. Na przykładzie 7 projektów i inicjatyw pokazuje on działania i zmiany, które były możliwe dzięki wsparciu programu:
Film w języku polskim z angielskimi napisami: https://youtu.be/jDLgvWIEyMM?si=j2odCGS0HLDnun2Y
Film z tłumaczeniem na Polski Język Migowy: https://youtu.be/6-vm8Ttiih0?si=MfpSDCf_LOocClb