Apel w sprawie pomocy uchodźcom z Ukrainy
Jako organizacja, której członkowie i członkinie angażują się czynnie w pomoc uchodźcom z Ukrainy, wyrażamy zaniepokojenie decyzją rządu o zakończeniu 25 czerwca 2022 pomocy finansowej dla osób goszczących w swoich domach uciekających przed wojną.
Uzasadnienie ministra Pawła Szefernakera, że osoby te zdążyły się już usamodzielnić, uznajemy za nieporozumienie. To w przeważającej liczbie uchodźczynie z dziećmi, które nie mają możliwości znalezienia i podjęcia zatrudnienia, umożliwiającego im opłacenie zamieszkania i utrzymania rodziny. Są to nierzadko osoby wymagające opieki psychologicznej, nie znające języka polskiego, które nie będą mogły potwierdzić swoich kwalifikacji zawodowych.
Apelujemy o
- wydłużenie pomocy dla osób fizycznych goszczących uchodźców wojennych z Ukrainy,
- utworzenie transparentnego systemu wsparcia finansowego organizacji społecznych zaangażowanych w pomoc uchodźcom,
- zagwarantowania dodatkowych środków finansowych na potrzeby szkół prowadzonych przez samorządy gminne i powiatowe, które pozwolą na pokrycie kosztów związanych z nauką uczniów od września 2022 roku.
Komisja Europejska wskazała możliwości pozyskania unijnych środków na potrzeby związane z napływem uchodźców, jak niewykorzystane środki z polityki spójności, czy programu REACT-EU.
Obawiamy się, że brak wsparcia finansowego dla pomagających osób fizycznych będzie skutkował dyslokacją ludzi, brakiem ciągłości nauki przez dzieci w szkołach, w których zaczęły się adaptować.
Zarząd Główny Komitetu Obrony Demokracji
10.06.2022 Warszawa