Kolejna niedziela w zachodniopomorskim z PIKODami – punktami informacyjnymi KOD
PIKODy punkty informacyjne KOD – stanęły w niedzielę 20 maja, w samo południe, w Kołobrzegu i Szczecinie. Hasłem przewodnim była Unia Europejska – korzyści i zagrożenia.
Rozdawaliśmy ulotki, mapy, przypinki. Było dużo spotkań i dyskusji. Zbieraliśmy także podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o ochronie flagi Unii Europejskiej.
Relacja ze Szczecina ->tutaj
Zdjęcia – Krzysztof Wojtecki (KOD Zachodniopomorskie, Szczecin)
Relacja z Kołobrzegu ->tutaj
Zdjęcia: Andrzej Libera (KOD Zachodniopomorskie, Kołobrzeg)
W relacji z Kołobrzegu napisał Andrzej Libera:
Co Polska zyskała dzięki przynależności do Unii Europejskiej?
Polska dzięki funduszom unijnym w latach 2007 – 2013 zyskała lub zmodernizowała 1417 km autostrad i dróg ekspresowych, 15 000 km wodociągów, 256 oczyszczalni ścieków, 630 km sieci ciepłowniczych, 2575 km gazociągów, 360 km sieci przesyłowych, 1200 km linii kolejowych, 440 sztuk taboru kolejowego, 15 centrów logistycznych, 256 linii tramwajowych, 1000 nowych wozów tramwajowych. Przebudowano 8 lotnisk. Kupiono 335 karetek, wyposażenie dla 180 szpitali i 280 szpitalnych oddziałów ratunkowych, przeprowadzono prace konserwatorskie na 6 000 obiektach i zabytkowych zbiorach, wykonano termomodernizację 570 obiektów zbudowano lub wyremontowano 77 instytucji kultury.
Od 2007 roku podróżujemy do krajów Unii Europejskiej oraz Norwegii, Islandii, Szwajcarii bez paszportów i bez kontroli granicznej.
Co zyskał Kołobrzeg?
W Kołobrzegu wybudowaliśmy kilka kilometrów ścieżek rowerowych i chodników, upiększyliśmy plac przy molo i samo molo, przedłużyliśmy główki wejścia do portu, chronimy plażę opaską kamienną i nowymi ostrogami, remontujemy sieć ciepłowniczą, wodną, energetyczną, telefoniczną, internetową. Poprawiamy drogi i przejścia dla pieszych. W szpitalu, szkołach i przedszkolach jest cieplej dzięki termomodernizacji. Mamy stadion piłkarski i boisko do treningów, halę łuczniczą i lodowisko. Jeździmy nowoczesnymi autobusami i klimatyzowanymi szynobusami.
Kołobrzeski port jako jedyny średni port w kraju może przyjąć ponad 100 jachtów, mamy stocznię budującą pływające domy i remontującą statki. Z miasta wkrótce zniknie uciążliwy ciężki transport dzięki wyprowadzeniu ruchu kołowego z portu przez urokliwy most. Remontujemy dworzec kolejowy, trwa budowa centrum przesiadkowego. Już w przyszłym roku w godzinę dotrzemy na lotnisko, a w 20 minut dojedziemy do Koszalina.
W nowej perspektywie budżetowej nadejdzie czas inwestowania w osiedlowe place zabaw, miejsca parkingowe, rewitalizację obszarów miasta wymagających pomocy.
informacje za kodzachodniopomorskie.pl