40. rocznica stanu wojennego - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
25729
post-template-default,single,single-post,postid-25729,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

40. rocznica stanu wojennego

13 grudnia 2021 – w 40. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego złożyliśmy kwiaty pod pamiątkową tablicą na opolskim Skwerze Solidarności.

Dzień pełen wspomnień i rozmów ze świadkami, bohaterkami i bohaterami tamtych czasów. W Centrum Dialogu Obywatelskiego można było obejrzeć wzruszający film dokumentalny pt. „Opolska droga do wolności „, którego bohaterami są nieżyjący już legendarni opolscy działacze pierwszej „Solidarności” Roman Kirstein i Jan Całka, a także obecna na pokazie Lucyna Kusyk, wszyscy internowani w stanie wojennym. Piękna opowieść o ludziach, dla których opór wobec totalitarnej władzy, „Solidarność”, umiłowanie wolności i troska o dobro wspólne stały się całym życiem.
Wieczorem wspaniały koncert przypominający atmosferę, realia, a przede wszystkim emocje tych dramatycznych wydarzeń i trudnej codzienności w Polsce stanu wojennego.
We wszystkich wydarzeniach, oprócz opolskich działaczy opozycji antykomunistycznej, wziął udział gość specjalny, legendarny Bohater tamtego czasu – Zbigniew Bujak.
Pamiętamy o odwadze, determinacji i poświęceniu ludzi ówczesnej opozycji, o ich umiłowaniu wolności i marzeniach o wolnej, demokratycznej i praworządnej Polsce, a także o cenie, jaką za to marzenie przyszło im zapłacić.
Tym bardziej bolesne są obecne realia, gdy rządzący dążą do zawrócenia historii i przywrócenia w Polsce autorytaryzmu, gdy nasze prawa są odbierane, a państwo staje się coraz bardziej opresyjne wobec obywateli.
Tak jak wtedy, nie zgadzamy się dzisiaj na odbieranie nam naszej wolności. „Kiedy niesprawiedliwość staje się prawem, opór staje się obowiązkiem.”

Małgorzata Besz-Janicka
Zdjęcia: Leszek Myczka