40 rocznica Bydgoskich Wydarzeń Marcowych - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
23336
post-template-default,single,single-post,postid-23336,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

40 rocznica Bydgoskich Wydarzeń Marcowych

19 marca 1981- 2021 – chichot historii w Bydgoszczy

W 1981 milicja obywatelska brutalnie pobiła legalnie przebywających w WRN przedstawicieli „Solidarności”, 19 marca w Bydgoszczy odbyły się obchody upamiętniające tamte wydarzenia. Aktywistki i aktywiści z KOD i innych grup opozycyjnych protestowali przeciwko uczestnictwu w uroczystościach prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Morawieckiego.

Policja użyła siły wobec protestujących, jedna z aktywistek została zabrana na komisariat, do działacza KOD wezwano pogotowie.

Relacje uczestników wydarzeń:

„Dzisiaj obchodziliśmy 40 rocznicę Bydgoskich Wydarzeń Marcowych. Obeszliśmy je na różne sposoby: był prezydent, był premier, był dwór i byliśmy my, obywatele. Prezydent i premier z hasłami solidarnościowymi na ustach i antysolidarnościowym działaniem i my, obywatele, którzy nie mogą tej hipokryzji znieść i którym ukradziono pierwotne znaczenie wartości tamtych dni. Byliśmy głośno nieuprzejmi, staraliśmy się. Po południu uczciliśmy obywatelsko rocznicę składając wiązankę kwiatów pod pomnikiem”.

„Policja zakłóciła nasze zarejestrowane zgromadzenie i przez cały czas próbowała usunąć nas, przez co brutalnie naruszyła nasze prawo do demonstracji”.

„Po 40 latach Bydgoszcz znowu walczy o Wolność i Demokrację”.

 

zdjęcie archiwalne – 19 marca 1981:

zdjęcia z Facebook KOD Bydgoszcz – 19 marca 2021: