4. rocznica zamachu na Adamowicza. Powstrzymać hejt - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
29023
post-template-default,single,single-post,postid-29023,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

4. rocznica zamachu na Adamowicza. Powstrzymać hejt

Demonstracje w 4. rocznicę zamachu na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza zorganizował Komitet Obrony Demokracji w Kielcach i Starachowicach. Pod pręgierzem na kieleckim rynku ułożono serce ze zniczy, symbolizujące logo WOŚP.

W piątek 13 stycznia protestujący zebrali się na rynkach w Kielcach i Starachowicach, na wezwanie KOD-u. Manifestowali pod hasłem „Stop Hejt. Nienawiść zabija”. Nikt nie miał wątpliwości, kto jest głównym przekaźnikiem hejtu, który doprowadził do śmiertelnego zamachu na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Protestujący ustawili m.in. plakaty z napisem „TV Łże” stylizowane na logo upartyjnionej przez PiS telewizji publicznej.
Kielecką manifestację otworzyła Lidia Palacz, przewodnicząca Zarządu Regionu Świętokrzyskiego KOD. – 13 stycznia 2019 roku, podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany na oczach tłumu. Dzień później zmarł. Dzisiaj, w 4. rocznicę tych tragicznych wydarzeń, serca świateł dla Pawła Adamowicza płoną w Gdańsku, w Warszawie, w Kielcach i wielu innych miastach w całej Polsce. Uczcijmy minutą ciszy prezydenta Pawła Adamowicza — powiedziała Lidia Palacz.
Zgromadzeni wysłuchali „Sound of Silence” – piosenki odtwarzanej podczas pogrzebu prezydenta Adamowicza oraz Jego ostatnich słów ze sceny WOŚP, zanim otrzymał śmiertelne ciosy nożem. Odtworzono wiersz Wisławy Szymborskiej „Nienawiść”.
– Minęły 4 lata od śmierci człowieka, którego zabiła mowa nienawiści, a my niczego się nie nauczyliśmy. Nienawiść, hejt jest chorobą, która dotyka nas wszystkich. Nie możemy się jej poddać — dodała Lidia Palacz.
Głos zabrali m.in. Rafał Kasprzyk — szef Polska 2050 w regionie świętokrzyskim, Anna Myślińska — kielecka radna z PO, Maciej Kabziński — wiceprzewodniczący Lewicy w regionie świętokrzyskim, Michał Piasecki — sekretarz regionu Platformy Obywatelskiej. Wszyscy apelowali o powstrzymanie narastającej fali nienawiści i hejtu w polskim życiu politycznym. Prosili o to również przedstawicieli strony demokratycznej.
Pod pręgierzem na kieleckim rynku ułożono serce ze zniczy, symbolizujące logo WOŚP.
Na starachowickim rynku protestujący mieli m.in. transparent „Uczciwy odróżnia krytykę od hejtu” i „Stop hejt!”. W Kielcach w manifestacji wzięło udział około 50 osób, w Starachowicach kilkanaście.
Na zakończenie Lidia Palacz przypomniała o zbliżającym się 29 stycznia kolejnym 31. Finale WOŚP i demonstracji w obronie praworządności pod kieleckim Sądem Okręgowym 18 stycznia.

Foto: Marek Mazurek i starachowice.net.pl

 

 



Aby zapewnić najlepsze doświadczenia, używamy technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Wyrażenie zgody na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak zgody lub jej wycofanie może niekorzystnie wpłynąć na niektóre funkcje i cechy. Zobacz "Politykę prywatności KOD"
AKCEPTUJ
Odrzuć