4 czerwca - OPOLSKI DZIEŃ WOLNOŚCI - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
23786
post-template-default,single,single-post,postid-23786,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

4 czerwca – OPOLSKI DZIEŃ WOLNOŚCI

Wypiliśmy wspólny Toast za WOLNOŚĆ na opolskim placu Wolności!
Wspaniale było wspólnie świętować kolejną rocznicę zwycięskich wyborów z 1989 r., dzięki którym ostatecznie upadł reżim komunistyczny i Polska stała się wolnym i demokratycznym krajem.
Serdecznie dziękujemy Opolankom i Opolanom oraz wszystkim, którzy tego dnia byli z nami!

👉 Szczególnie dziękujemy Bohaterom opozycji solidarnościowej z tamtych czasów, nie tylko za wspólny toast, ale przede wszystkim za wolność, którą nam wtedy wywalczyli.

👉 Byli z nami – Zbigniew Bujak, legendarny bohater Solidarności, którego najdłużej tropiły służby komunistyczne w stanie wojennym, był Stanisław Jałowiecki, Marszałek I kadencji województwa opolskiego, był Jan Blacha, Janusz Wójcik i wielu, wielu innych.
Była także Pani Irena Kirstein, a dobry duch ś.p. Romana Kirsteina z pewnością również nam w tym dniu towarzyszył.
Pamiętamy, że wtedy, w 1989 roku, wolność udało się wywalczyć dzięki SOLIDARNOŚCI, zarówno tej pisanej z dużej litery „Solidarności” Lecha Wałęsy, jak i zwykłej ludzkiej solidarności, gdy wszyscy zjednoczyliśmy się, aby w częściowo wolnych wyborach pokonać dyktaturę. I wygraliśmy!👉 Dlatego tegoroczny toast zorganizowaliśmy wspólnie ze wszystkimi środowiskami prodemokratycznymi.
🔸 Byli więc przedstawiciele wszystkich opolskich partii opozycyjnych – Polski 2050 (inicjatora wspólnego toastu polityków opozycji), Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, PSL i Mniejszości Niemieckiej.
🔸 Stawiły się oczywiście obywatelki i obywatele z Komitetu Obrony Demokracji, Wolni Ludzie i przedstawiciele innych społecznych organizacji – Tęczowego Opola, OSK, a także młodzież – opolscy aktywiści klimatyczni i reprezentanci Młodzieżowej Rady Miasta.
🔸 Była z nami również Fundacja im. Romana Kirsteina – Iwona, Agnieszka (Rybka) i Piotr Kirsteinowie.
🔸 Obecne były samorządowe władze Opola i województwa wraz z Prezydentem Miasta, Arkadiuszem Wiśniewskim, oraz Marszałkiem Województwa Opolskiego, Andrzejem Bułą.
Wspólnie złożyliśmy kwiaty pod tablicą pamiątkową przy pomniku Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego, poświęconą wyborom 4 czerwca 1989 r.
A potem był czas na toasty i wspólne świętowanie przy muzyce z tamtych czasów 🙂.

👉 W namiocie KODu było również tłoczno i gwarno, rozdaliśmy mnóstwo okolicznościowych przypinek i materiałów informacyjnych. Inspirujące spotkania i rozmowy – wspaniale było znowu spotkać się „na żywo” z mieszkankami i mieszkańcami naszego miasta! 🙂
A potem wybraliśmy się wszyscy na opolski Rynek, aby świętować dalej wraz z Fundacją im. Romana Kirsteina, gdzie można było wziąć udział w wyborach prowadzonych przez Młodzieżową Radę Miasta i zrobić sobie zdjęcie z Gary’m Cooperem 😉.

👉 Można było odwiedzić również dzisiaj Izbę Pamięci Solidarności w Opolu, której pomysłodawcą i twórcą był śp. Roman Kirstein, legendarny przywódca opolskiej Solidarności.
Kto jeszcze nie był, gorąco zachęcamy do zwiedzenia – niepowtarzalne przeżycie!
Zakończeniem tego dnia była wieczorna animacja autorstwa Fundacji im. Romana Kirsteina, wyświetlana na ścianie Ratusza opolskiego Rynku – o tamtych wyborach z 1989 roku, o polskiej wolności, a także nowych postulatach 2020 dla Polski.

Szczególnie poruszająca była część poświęcona solidarności z walczącą o wolność Białorusią i o jej cenie.
Wyrażając solidarność z braćmi i siostrami z Białorusi, z których wielu traci teraz zdrowie i życie w obronie wolności, pamiętajmy że w sprawach wolności nie może być kompromisów. Nie wolno jej oddawać kawałek po kawałku. Reżim rozwija się powoli i niepostrzeżenie, a potem jest za późno. Dlatego bądźmy uważni.

Wolność nie zawsze jest łatwa, ale zawsze jest piękna i pozwala nam żyć pełną piersią. Wolność w kategoriach społecznych i politycznych jest również niezwykle ważna . Społeczność ludzi wolnych lepiej się rozwija, lepiej współpracuje i wykorzystuje ludzki potencjał. Jest bogatsza, bardziej skuteczna i szczęśliwsza, co widać patrząc na społeczeństwa Europy Zachodniej i USA.
Teraz, gdy w naszym kraju doszli do władzy przeciwnicy wolności, demokracji i praworządności, szczególnie o wolności należy pamiętać i jej strzec. Wspólnie i solidarnie. Bo tylko wtedy wygramy!
Dziękuję za ten dzisiejszy dzień, Opolski Dzień Wolności! ✌️❤️🇵🇱✌️

Małgorzata Besz – Janicka / Przewodnicząca ZR
Zdjęcia – Leszek Myczka i Mariusz Przygoda