16 lipca pomorski KOD spotkał się pod Sądem Okręgowym w Gdańsku - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
17716
post-template-default,single,single-post,postid-17716,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

16 lipca pomorski KOD spotkał się pod Sądem Okręgowym w Gdańsku

W poniedziałek 16 lipca pomorski KOD spotkał się pod Sądem Okręgowym w Gdańsku. Właśnie tego dnia mija rok odkąd Komitet Obrony Demokracji po raz pierwszy zorganizował demonstracje w obronie niezależnego sądownictwa. W Gdańsku manifestacja rozpoczęła się tradycyjnie wysłuchaniem preambuły Konstytucji RP oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Mimo niesprzyjającej pogody w zgromadzeniu udział wzięło wiele osób. Protestujący rozwinęli również biało-czerwoną sektorówkę. Zgromadzenie na wstępie swoim przemówieniem otworzył Michał Szulc, mówiący o Konstytucji, o tym że nie pozwolimy by władza zmieniła ją na swój użytek, wbrew narodowi. Podkreślał głównie ważność tych artykułów, które dotyczą sądownictwa oraz sędziów. Głos zabrał jeden z Gdańskich sędziów. Przypomniał zgromadzonym o tym, że obecna Konstytucja została przyjęta w ogólnonarodowym referendum. Opowiedział manifestantom o konsekwencjach jakie spotykają sędziów, którzy mają odwagę mówić prawdę i sprzeciwiać się niszczeniu niezależności sądów, między innymi o jednej z warszawskich sędzi. Pod sądem przemawiała również Dorota Zabłudowska – również sędzia miejscowego sądu. Powiedziała, że sędziowie sprzeciwiający się pisowskim reformom sądownictwa nie żałują tego i są świadomi konsekwencji swoich działań. Jak podkreślała sędzia, oprócz tego że są sędziami, są również obywatelami. Tłum skandował hasła wolne sądy. Nie tylko sędziowie ale również adwokaci zabierali głos pod sądem, między innymi mecenas Kanarka.
Trójmiejski chór TAK zaśpiewał piosenkę o wolnych sądach. Przemawiali także prezydenci Gdańska i Sopotu, Jacek Karnowski i Paweł Adamowicz. Manifestacja przebiegła w dobrej atmosferze.
Transmisja live >>>
autor zdjęć: Grażyna Kluczyńska