13 lipca 2018 w południe – Obywatelskie Zgromadzenie Narodowe - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
17619
post-template-default,single,single-post,postid-17619,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

13 lipca 2018 w południe – Obywatelskie Zgromadzenie Narodowe

13 lipca, w południe, na Placu Zamkowym staną wolni obywatele i obywatelki, przedstawicielki i przedstawiciele ruchów obywatelskiego sprzeciwu i partie opozycji. Wzywamy wszystkie polityczki i polityków, dla których ważna jest polska wolność, praworządność i demokracja – od lewicy poprzez ludowców i liberałów, po konserwatywną prawicę. Nieobecność w Obywatelskim Zgromadzeniu Narodowym nie przystoi.
Obok na Zamku Królewskim, niszczący parlamentaryzm PiS, organizuje tego dnia, z okazji 550-lecia demokracji w Polsce, kosztowną parodię Zgromadzenia Narodowego. W sytuacji, kiedy nie ma już sądu konstytucyjnego, a partyjna władza zamierza wskazanymi przez siebie i posłusznymi sobie ludźmi obsadzić 60% składu sędziów Sądu Najwyższego, przejmując między innymi kontrolę nad wyborami, ta groteskowa ceremonia przywodzi na myśl niesławnej pamięci Targowicę, która podeptała nie tylko Konstytucję 3 maja, ale i polską niepodległość.
Dziś obraz zniszczeń polskiej demokracji widoczny jest na ulicy Wiejskiej, gdzie opustoszałych sejmowych budynków strzegą policyjne kordony i bezprecedensowy zakaz wstępu dla obywateli. Wydał go, hańbiąc polski parlamentaryzm, marszałek Marek Kuchciński.
Naszym obowiązkiem jest odzyskać ten – stojący dziś na „zakazanej ziemi”– gmach i wypełnić go znów gwarem dyskusji i realnych sporów. Bo tylko tak wykuwa się porozumienie w różnorodności, fundament demokracji, którą gwarantuje nam Konstytucja RP.
13 lipca w południe stawiamy się na Obywatelskim Zgromadzeniu Narodowym, by żądać konkretnych zmian.
Zmiany te są jasno określone w wytycznych Komisji Europejskiej. Europejskie instytucje – nasze instytucje – wskutek determinacji i wyjątkowego zjednoczenia działań społeczeństwa obywatelskiego, bronią dziś polskiej demokracji jako niezbywalnej części europejskiej wspólnoty.
Wypełnienie zaleceń Komisji Europejskiej pozwoli nam uniknąć procesu przed Trybunałem Sprawiedliwości – procesu, który oznaczać będzie kompromitację Polski jako państwa, w którym skończyła się praworządność. Czas na zapobieżenie tej kompromitacji, zgodnie z kalendarzem Trybunału Sprawiedliwości, upływa 4 sierpnia.
My, obywatelki i obywatele, żądamy zatem natychmiastowej nowelizacji trzech ustaw sądowych. To jedyny scenariusz, który pozwoli Polsce wyjść z prawnego impasu. Dalszy demontaż systemu sądownictwa oznaczać będzie katastrofę, której długofalowe i trudne do oszacowania skutki odczuje nie tylko obecna władza i przyszła władza, ale każdy obywatel Polski.
To historyczny moment. Głos należy dziś do zorganizowanego społeczeństwa obywatelskiego. Naszą bronią jest opór sędziów wiernych konstytucji, i licznych organizacji prawniczych, opór obywatelek i obywateli wobec bezprawia, opór setek organizacji, którym leży na sercu dobro kraju. Mamy wsparcie ludzi kultury i nauki, parlamentarzystek i parlamentarzystów, których mandaty i immunitety są wciąż w Polsce instrumentem władzy. Liczymy na uczciwość, honor i odwagę pomnych przysięgi oficerów policji oraz w ostateczności na europejskie sądy, nasze sądy.
18 lipca odbędzie się ostatnia przed wakacjami sesja parlamentu. To moment, gdy Sejm musi być nasz! Dokonajmy tego obywatelską determinacją ze wsparciem parlamentarzystek oraz parlamentarzystów. Są jeszcze sądy w Rzeczypospolitej i się w niej ostaną. Bezkarna drwina z polskiej demokracji kończy się w tych przełomowych dla Polski dniach

Komitet Obrony Demokracji
Obywatele RP
Ogólnopolski Strajk Kobiet
Warszawski Strajk Kobiet

 
Zdjęcie u góry: fot. Krzysztof Wojtecki