100. rocznica urodzin prof. Władysława Bartoszewskiego - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
26210
post-template-default,single,single-post,postid-26210,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

100. rocznica urodzin prof. Władysława Bartoszewskiego

19.02.2022 obchodzimy setną rocznicę urodzin prof. Władysława Bartoszewskiego.

 

W Warszawie na skwerze im. Władysława Bartoszewskiego odbyła się uroczystość Wiec Przyzwoitości z inicjatywy Mariusza Malinowskiego, prezesa Stowarzyszenia Skwer Władysława Bartoszewskiego, przy współpracy KOD Mazowsze. Otwierając ją Jacek Wiśniewski (przewodniczący regionu Mazowsze, członek zarządu KOD) zapowiedział zbiórkę na budowę pomnika. Pomnik będzie nietypowy, przedstawiający profesora z lat młodzieńczych na rowerze. Podczas wiecu głos zabrały działaczki i działacze organizacji pozarządowych, artystki i artyści, osoby zaangażowane społecznie.

Prokurator Ewa Wrzosek (Lex Super Omnia) nawiązała do słów Bartoszewskiego: „My, prokuratorzy i sędziowie, na co dzień stykamy się z ogromną skalą łamania praworządności, dlatego bycie przyzwoitym powinno być dla nas wyznacznikiem postępowania w życiu zawodowym. To najprostsze rozwiązanie. Bo jeśli urodziłeś się człowiekiem, to łatwiej ci być człowiekiem, niż zostać świnią”. Róża Rzeplińska odniosła do obecnej sytuacji zagrożenia wojną: „Bądź otwarty, czyli bądź gotowy na przyjęcie innego, obcego. Inne to znaczy coś, czym przekraczamy nasze własne granice. Zadaję sobie pytanie, czy jestem gotowa, by otworzyć się na tych, którzy mają mniej. Nasi sąsiedzi Ukraińcy stoją w obliczu wojny. Czy będziemy na tyle otwarci, by ich przyjąć”? Adam Bodnar, były RPO mówił: „Jest między nami w polskim społeczeństwie coraz większa przepaść, płyty tektoniczne następują na siebie i przepaść się powiększa. Warto więc docenić te inicjatywy społeczne, które wbrew temu szukają porozumienia. Szukają tematów, które nas łączą”.

 

 

W Trójmieście uroczystości rozpoczęły się w hali Sopot Centrum. Wspominano idee i wartości profesora, który chciał Polski demokratycznej, mówiono o jego szacunku, do drugiego człowieka, co powinno być dla nas przykładem. Przewodnicząca pomorskiego regionu, członkini zarządu KOD Ewa Topór-Nawarecka przypomniała kilka cennych zdań profesora: „Być wolnym oznacza jednocześnie konieczność współpracy, akceptacji reguł rządzących relacjami międzyludzkimi w społeczeństwie. Wolność osobista, to poszanowanie wolności drugiego człowieka”.

Następnie zebrani złożyli kwiaty pod pomnikiem Władysława Bartoszewskiego. W uroczystości dział wzięli prezydent miasta Sopot Jacek Karnowski, prezydenci miasta Gdańsk Aleksandra Dulkiewicz i Piotr Borawski, wiceprezydent miasta Gdyni Bartosz Bartoszewicz, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, przyjaciel profesora Jacek Taylor, marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz oraz mieszkanki i mieszkańcy Trójmiasta i pomorskich miast.

 

W Opolu rocznicowe wspomnienie Władysława Bartoszewskiego odbyło się na skwerze jego imienia.

Relacjonuje Małgorzata Besz-Janicka (przewodnicząca regionu opolskiego KOD): „Dzisiaj, jako członkowie i sympatycy opolskiego KODu spotkaliśmy się na skwerze im. W. Bartoszewskiego w Opolu. Wymieniliśmy się wieloma ciekawostkami z życia Profesora, (przygotowanych przez Basię Skórzewską), podkreślając wartości, którymi kierował się w życiu nasz Patron.. Przeczytaliśmy fragmenty listów, które pisał do swojej ukochanej żony w latach 1952 – 1954, gdy był więziony przez ówczesną władzę. Każdy polecał ciekawe źródła wiedzy o Profesorze Bartoszewskim – wywiady, książki, artykuły prasowe, które wciąż budzą żywe zainteresowanie. Szczególnie niezwykły jest wkład Profesora w budowę polsko-niemieckiego pojednania, zrozumienia i współpracy. Rozmawialiśmy o spojrzeniu Profesora na kwestie dialogu, porozumienia, wzajemnej życzliwości, wolności, patriotyzmu i moralnej przyzwoitości.

Przy skwerze zostały zapalone znicze, a czerwona róża dumnie wyróżniała się wśród drzemiących jeszcze gałązek dzikich róż. Nie obyło się też bez świeżutkich urodzinowych pączków, wykonanych specjalnie na tę okazję przez Honoratę”.

 

W Katowicach odsłonięta została tablica poświęcona prof. Władysławowi Bartoszewskiemu. Uroczystość zorganizował region śląski KOD.

Magdalena Bielska
fot: Jacek Wiśniewski i Izabella Koniarska (Warszawa), KOD pomorskie, Leszek Myczka (Opole), Stefania Maroszek (Katowice)