Inicjatywy społeczeństwa obywatelskiego dotyczące wyborów - 15-17.02, Warszawa - KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
29450
post-template-default,single,single-post,postid-29450,single-format-standard,eltd-cpt-2.2,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.4, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive
 

Inicjatywy społeczeństwa obywatelskiego dotyczące wyborów – 15-17.02, Warszawa

Relacja Kingi Łozińskiej, wiceprzewodniczącej Komitetu Obrony Demokracji, ze spotkania Civil society initiatives on elections – experiance and know-how exchange:

Open Society Foundation i Fundacja Batorego zorganizowały regionalne spotkanie aktywistek i aktywistów z Bułgarii, Czech, Węgier, Polski, Słowenii, Rumunii i Słowacji, którego celem była wymiana doświadczeń, wiedzy, idei, narzędzi, związanych z wyborami.

Konferencja pod tytułem: „Civil society initiatives on elections – experiance and know-how exchange” obyła się w Warszawie w dniach 15-17 lutego br.

Rozmawiano o wzmacnianiu jakości debaty, promowaniu wiedzy o procesie wyborczym, mobilizacji i aktywizacji społecznej, obserwacji procesu wyborów. Osobną sesję poświęcono dezinformacji.

Wiele nas różniło: ordynacje wyborcze, zagrożenia, podejście: dla jednych największym problemem są oszustwa wyborcze i kupowanie głosów, dla innych niska mobilizacja czy edukacja demokratyczna.

Jedno nas łączyło: troska o demokrację i rozwój społeczeństwa obywatelskiego.

Bardzo dużo mówiono o konkretnych rozwiązaniach i pomysłach. Przykładem jest fascynujące wystąpienie jednej z organizatorek słoweńskiego referendum w sprawie rządowych prób ograniczenia publicznego dostępu do wody, zwołane na wniosek obywateli, którzy mimo braku funduszy i doświadczenia, ale dzięki nieskrępowanej (!) fantazji, ciężkiej pracy i silnym przekonaniu o słuszności swych racji doprowadzili do ponad 47% frekwencji i zwycięstwa przy poparciu 86,5% głosów.

Jednym ze stwierdzeń tej prezentacji chciałam się z Wami podzielić: „postanowiliśmy zawsze mówić prawdę, nawet o tym, że czegoś nie wiemy, albo nie potrafimy”.

Miałam ogromny zaszczyt reprezentować Komitet Obrony Demokracji na tym wydarzeniu i mogę Was zapewnić, że OKW budzi duże zainteresowanie, a nasz głos jest słuchany z uwagą.